Bank nasion marichuany
Bank nasion marichuany
Artykuły Polski RAP Najpopularniejsi producenci 2017 roku

Najpopularniejsi producenci 2017 roku

KOMENTARZY: 0
Marcin Nowak Marcin Nowak, 13:13:57, 01 luty '18r.

Zastanawialiście się kiedyś ilu w ogóle producentów hiphopowych mamy w Polsce?

Który z nich ma na koncie największe hity? I czy to oznacza, że takowi są najbardziej rozchwytywani?


Żaden raper nie stworzy hitu bez dobrego producenta. Takiego, który jednocześnie będzie miał swoja wizję i dostosuje się do pomysłu rapera. Każdy dogaduje się indywidualnie - jedni tworzą całą płytę z jednym producentem, drudzy do każdego utworu ze swojej płyty zapraszają innego producenta. Reguły nie ma.

Jako District AREA w ramach podsumowania 2017 roku postanowiliśmy przyjrzeć się statystykom. W końcu to analityce jesteśmy najmocniejsi - chcieliśmy, by tym razem z naszej wiedzy skorzystali nie tylko nasi artyści, ale też całe środowisko. W tej części przedstawiamy podsumowanie najpopularniejszych producentów singli w 2017 roku.

Przeczytaj też nasze poprzednie podsumowanie, w którym opisaliśmy to ilu raperów było aktywnych w newsach w ciągu poprzedniego roku!


Najpopularniejsi… to znaczy?

Popularność producentów w przypadku singli można rozumieć dwojako - jedni będą ją mierzyć za pomocą wyświetleń inni za pomocą liczby singli wyprodukowanych przez cały rok.

Skupmy się najpierw na tym drugim aspekcie - w końcu jeżeli raper wybiera jakiś numer na singiel, wierzy, że jest jednym z najlepszych numerów na płycie. Oznacza to, że zarówno on, jak i producent dograli się najlepiej. W District AREa zawsze singiel bierzemy pod uwagę jako całość, czyli jako połączenie skilli rapera oraz producenta. Który producent wyprodukował w 2017 roku najwięcej singli?

Można pokusić się o stwierdzenie, że najczęściej wykorzystywanym producentem jest NN… czyli producent nieznany. Przy aż 287 utworach singlowych z 2017 roku raperzy lub wytwórnie nie wymieniły producentów w tytułach lub opisach. Z kolei tylko przy 33 singlach zaznaczono, że jest to instrumental.


Najpopularniejsi - liczba singli

Przechodząc dalej, jak prezentuje się pierwsze 5 miejsc pod kątem liczby singli?

Gibbs - 29 singli
Lanek oraz Szczur PlanetBeats - 24 single
CrackHouse, Kubi Producent oraz NWS - 23 single
Czaha, Juicy oraz Małach - 22 single
PSR oraz The Returners - 20 singli

Zobacz zestawienie TOP10 na dedykowanej stronie raportu.


Najpopularniejsi - najwięcej wyświetleń

Przy wyświetleniach czołówka wygląda zupełnie inaczej i niejedna osoba zapewne się zdziwi. I tak na czwartym miejscu umieścilibyśmy producenta NN, gdyż 287 nieopisanych singli wygenerowało ponad 400 milionów wyświetleń. Mamy jednak skupić się na konkretnych osobach - w związku z tym TOP5 za 2017 rok wygląda tak:

Deemz - 94 927 005 wyświetleń
Kubi Producent - 74 195 974 wyświetleń
Michał Graczyk - 69 386 026 wyświetleń
Lanek - 59 793 924 wyświetleń
High Tower - 40 143 814 wyświetleń

Z tej piątki tylko High Tower wyprodukował jeden singiel (Half Dead Quebonafide i Reto). Gdybyśmy brali pod uwagę producentów, którzy wyprodukowali więcej niż jeden singiel, na piątym miejscu znalazłby się Matheo z liczbą 39 295 792 wyświetleń.

Zobacz TOP10 producentów pod kątem wyświetleń.

Wszystkie statystyki aktualne są na dzień 1.01.2018. Cały raport został przygotowany przez District AREA we współpracy z maciejdziedzic.pl.

×

This is an alert box.

×

This is an alert box.

Przeczytaj więcej artykułów