Bank nasion marichuany
Bank nasion marichuany
Artykuły Recenzja Fokus - "Prewersje"

Fokus - "Prewersje"

KOMENTARZY: 0
Remulus  Duma Remulus Duma, 23:00:35, 15 marzec '11r.


Muszę przyznać, że gdy po raz pierwszy przesłuchałam Prewersje, wcale mnie nie zachwyciły, nie odkryłam w nich niczego wyjątkowego. Przekonałam się do albumu dopiero po wielu przesłuchaniach i zaczęłam odkrywać w nim powody, dla których w kółko naciskałam play, powracając do tych samych utworów. 

Prewersje to nie płyta do puszczenia w tle na domówce, ale płyta wymagająca od słuchacza skupienia. Dzisiaj już z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że Prewersje są dawką dobrych tekstów oraz świetnym połączeniem hip hopu z muzyką elektroniczną i elementami reggae. 

Na początku wspomnę o bogatych w refleksje Cytrynach. Kawałek jest ironicznym obnażeniem wad społeczeństwa. I choć refren w wykonaniu Loszy Very, nieco ujmuje całemu numerowi, to i tak pozostaje on w pełni oryginalną, charakterystyczną dla Fokusa rozkminą. 

"Wszyscy leżymy w rynsztoku, nieliczni szukają gwiazd"- Lament był jednym z kawałków promujących album. Widać, że artysta włożył w niego dużo pracy- dopieszczony, klimatyczny bit i świetnie przemyślany tekst, przenoszą słuchacza w niebezpieczną podróż po własnej głowie. Podróż, której trudno nie ulec, tak samo jak trudno jest nie zgodzić się z poglądami artysty. 

Ale uwaga, uwaga, na albumie spotykamy się z czymś zupełnie u Fokusa nowym, mianowicie z wesołymi… no, może weselszymi numerami. Jednym z takich numerów jest GPS- zaskakujący prostym, ale dobrym bitem, dodający powera i przypominający o tym, jak dobrze jest czasem pozostawić za sobą sprawy codzienne "dezaktualizować mapę i pieprzyć stres".

"być vipem to zajebiste doznanie"- po wysłuchaniu kawałka V.I.P. , chyba nikt nie ma wątpliwości, że tak właśnie jest. Świetny rytmicznie kawałek, przypomina trochę czarny rap, a nawijający o swoich weekendowych przygodach Fokus- 50centa, bez którego żadna impreza w mieście nie byłaby udana. To nowa odsłona artysty. Nowa, ale wcale nie gorsza…

Na końcu wspomnę o kawałku, do którego mam osobisty sentyment- Wszystko Będzie Dobrze z reggae’owym bitem i mistrzowskim refrenem w wykonaniu Gutka. W tym numerze obydwaj panowie nawijają tak, jakby faktycznie "nic nie mogło ich zatrzymać". Dawno nie dostałam takiego kopa motywacji jak po przesłuchaniu WBD- naprawdę polecam!

Fokus zachwyca inteligentno- ironicznymi przemyśleniami na temat świata i charakterystycznym dla siebie stylem rapowania. Album jest dowodem dojrzałości i rozwoju artysty. Serdecznie zachęcam do przesłuchania Prewersji, to dopracowana pod wszystkimi względami płyta, z której każdy słuchacz wyciągnąć może coś dla siebie. 

Ocena: 7,5/10
Pisała: Marianna Fijewska

×

This is an alert box.

×

This is an alert box.

Przeczytaj więcej artykułów