Bank nasion marichuany
Bank nasion marichuany
Artykuły Recenzja Slums Attack - "Reedukacja"

Slums Attack - "Reedukacja"

KOMENTARZY: 0
Remulus  Duma Remulus Duma, 23:15:42, 10 marzec '11r.


"Reedukacja, najpierw Rysiu naucz się liter" Choć słowa Eldoki chodziły mi po głowie jeszcze długo przed premierą szumnie zapowiadanej płyty składu Slums Attack, tak teraz zostawiam daleko w tyle wszystkie dzielące polską scenę hip - hopową spory i postaram się wyrazić swoją opinię na temat "Reedukacji".

Peja i Decks to jedno z najtrwalszych połączeń na linii MC – Dj w polskim rapie. Trudno znaleźć w kraju bardziej przywiązany do siebie duet. Gdyby jednak dodać do tej dwójki hucznie zapowiadanego, solidnego gracza prosto z Brooklynu jakim jest Jeru the Damaja i charyzmatycznego O.S.T.R’a to efekt takiego połączenia nie jest w stanie odbić się bez echa. Wartość przekazu zawartego w kawałku " Oddałbym " to dzieło, któremu należy oddać szacunek, zwłaszcza, że utwór jest hołdem w stronę Magika, Big L’a, Jay Dee, Guru, Jam Master Jay’a i Czesława Niemena. Podkład pod który przyszło im nawinąć to towar z najwyższej półki za który należy się aplauz i owacja na stojąco dla Decksa. Ten perfekcyjnie dopracowany numer jest esencją doświadczenia całej czwórki i pozostaje mi tylko życzyć, aby takie perełki powstawały z nieco większą częstotliwością.

Album w swojej treści jest przepełniony moralizatorstwem. Rychu zna swoje miejsce na scenie i trudno nie przyznać mu racji. Po raz kolejny sprawdził się w roli wujka udzielającego dobre rady, co przyprawione agresywnym tonem daje solidny materiał. Maksymalna szczerość to cecha, którą od zawsze posiadają utwory rapera z Jeżyc i tak jest też na nowej płycie. Z przekroju całej płyty można odnieść wrażenie, że tematem wiodącym jest zbiór wniosków jakie Peja wyciąga z własnych doświadczeń, przestrzegając przy tym w wielu kwestiach swoich odbiorców. Przykładem są takie kawałki jak "Dura Sex" czy "Reedukacja".

Na płycie możemy usłyszeć kilka ciekawych featuringów. Zza oceanu oprócz Jeru pojawili się mało znani w Polsce artyści Flakco, Clasho & 3 Credits, jednak pozostają oni w cieniu połączenia sił raperów reprezentujących Pyrlandię w kawałku "Głos Wielkopolski". 
Ry 23, Paluch, Śliwa, Kubiszew, Kobra i Gandi Ganda w spółce z Rychem serwują solidne zwrotki, zastrzeżenia można mieć jedynie do topornego wokalu Medi Top Glona z którego ciężko cokolwiek zrozumieć. Wyżej wymieniony Paluch nawinął również w utworze pt. "Chcesz?" i pokazał, że uliczny rap to forma w której sprawdza się bez zarzutu. Kali i K8 to wykonawcy, którzy również wnieśli pozytywny wkład w warstwę liryczną "Reedukacji".

Rap prosto z serca, z prostym przekazem, bez zawiłości i jak zwykle bezkompromisowo – to styl prosto z poznańskich Jeżyc, styl, który trafia do rzeszy fanów w całej Polsce i który zapewne jeszcze nie raz da o sobie znać. "Reedukacja" to pozycja która zapisze się w dyskografii Slums Attack jako przedni materiał, ale przed jej sprawdzeniem spodziewałem się czegoś co powali na kolana i rozdmuchanie wszelkie wątpliwości niedowiarków wątpiących w wydanie albumu na miarę "Na Legalu?". Tak czy inaczej powrót SLU to powrót pionierów i potwierdzenie wysokiej formy.


Ocena 8/10

Pisał: Robert Sikorski

×

This is an alert box.

×

This is an alert box.

Przeczytaj więcej artykułów