Bank nasion marichuany
Bank nasion marichuany
Artykuły Felieton Ten Typ Mes i jego TO COŚ

Ten Typ Mes i jego TO COŚ

KOMENTARZY: 0
Marcin Nowak Marcin Nowak, 11:01:30, 25 kwiecień '17r.

"Po ukończeniu płyty (Flexxip) czułem, że mam coś dobrego, czego nie mają inni"

Piotr Szmidt, znany pod pseudonimem Ten Typ Mes (lub krócej - Mes) to polski raper, producent muzyczny i DJ, jak podaje wikipedia. Nie można było krócej - artysta? Piotrek pełną gębą tworzy kulturę hip-h... muzyczną, a nawet więcej. Prowadzi swoją wytwórnię Alkopoligamię, nagrywa płyty, pisze felietony... Jest osobą bardzo twórczą, głównie ze względu na swoje podejście do kultury, a w tym muzyki, a w tym dowolnego gatunku. Z drugiej strony ma także świetne podejście do języka, w którym tworzy - Polskiego. Pisząc swoje felietony używa wiele neologizmów i słowotwórstwa, ale jednak opanował tę sztukę posługiwania się słowem w należyty sposób. Nie przedłużając łechtania jego ego, pozwolę sobie zacytować tutaj kawałek tekstu z Antologii Polskiego Rapu: "Przede wszystkim liczy się dla mnie mój gust i zdolność samooceny. Tak jak wtedy, gdy nagrywałem demo Flexxipu na mikrofonie przyklejonym scotchem do regału. Po ukończeniu płyty czułem, że mam coś dobrego, czego nie mają inni i ani gwiazdki w recenzjach, ani koncerty, ani hajs – co przyszło znacznie, znacznie później – nie musiały mi tego potwierdzać – tak wspomina dotychczasowy przebieg kariery Szmidt." Pogrubiony tekst wskazuje na to, że Ten Typ ma po prostu TO COŚ. I na tym się skupmy.

Odpal sobie do lektury jakiś ulubiony kawałek z ostatniej płyty, a jeżeli nie masz takowego z powodu braku znajomości z materiałem, zachęcam do znalezienia owego :)

TO COŚ... Czyli co?

Dobra muzyka sama się obroni.

Jak to jest, że Mes trzyma się na scenie pomimo niepodążania za trendami, a wręcz robienia rzeczy ryzykownych, eksperymentalnych, które często mogą po prostu minąć się z celem? Słuchacze dalej cenią sobie artystę pomimo wydania tak... dziwnego (?) projektu. AŁA. to na dodatek album ciężki w odbiorze dla prostego słuchacza. A jednak przyjął się tak dobrze, że zdołał osiągnąć status złotej płyty. "TBZD" było także "inne" niż cała polska scena w ówczasie. Okej, odbijmy od samego Typa, przejdźmy do całej wytwórni (gdyż jest głównie jego). Projekt "MOLZA" jest w moim mniemaniu jeszcze większym eksperymentem (gdyż do dziś wielu rzeczy na tym albumie nie rozumiem po prostu). Małe Miasta tworzą niekonwencjonalnie narażając się na brak przyjęcia skutkującego w braku zarobków. Kuba Knap poprzez swoją stylówkę jest z góry skazany na podział "kochaj lub nienawidź". Mes wraz z Alkopoligamią lubią ryzykować i tworzyć swoje trendy. I wychodzi mu to na dobre.

Inne działalności kulturowe.

Nie samymi płytami i koncertami raper żyje. Inne działalności są niezbędne, aby zdobyć środki do realizacji muzyki, teledysków, promocji i innych potrzebnych rzeczy przy tworzeniu albumów.

Mes pisze felietony dla wielu portali, a nawet magazynu - Gazety Magnetofonowej.

 
Mes reklamuje ostatnio markę Reebok... ale w jaki sposób.Piotr jest także ambasadorem marki Bacardi.

Nieważne jest ile za to dostał pieniędzy. Za taki sposób reklamy nie można mu moim zdaniem nic zarzucić. No cóż, już można wyciągnąć jakieś wnioski po tych przykładach. Nie tylko kasa się liczy dla Mesa. Jego poglądy wybierają w czym będzie brać udział, a w czym nie. Dobrze, że ma szacunek do siebie i swojej wartości jako artysty i zachowuje godność człowieka.

Szacunek, godność, konsekwencja.

No właśnie, Mes realizuje się... jak? Konsekwentnie. "Nie pierdoli się w tańcu", ale też nie kupi się go za żadne (miejmy nadzieje, że nawet ogromne) pieniądze. Mes realizuje się, ale nie tylko SIĘ. Nawet dobór ludzi do wytwórni o czymś świadczy. Piotrek wybiera perełki - ludzi z charakterem, którzy tak samo jak on są konsekwentni i mają TO COŚ. Czym jest TO COŚ nie da się jednoznacznie określić. Na pewno ma to związek z byciem sobą pełną gębą, czyli bez naginana swoich wartości, poglądów etc.

Krótkie podsumowanie i dodatkowe wnioski dla ogółu.

Jednak da się nie sprzedać siebie i trzymać się przy życiu z pełną godnością. Ten Typ Mes jest tego doskonałym przykładem. Zachowując swoja hierarchię wartości, trzymając się przez cały czas swoich poglądów, a także nie uprzykrzając życia innym... robi swoje. Po prostu - robi swoje.

 

×

This is an alert box.

×

This is an alert box.

Przeczytaj więcej artykułów