Bank nasion marichuany
Bank nasion marichuany
Artykuły Recenzja PRO8L3M - Hack3d By GH05T 2.0 (Recenzja)

PRO8L3M - Hack3d By GH05T 2.0 (Recenzja)

KOMENTARZY: 0
Marcin Nowak Marcin Nowak, 16:00:00, 17 czerwiec '17r.

Nosz k#@$a mać!

Pisząc tę recenzję w 3/4 pracy wywaliło mi komputer i dane zostały stracone. Jak na ironie osobiście doświadczyłem tego związku między technologią a człowiekiem, o której w swoich tekstach rapuje Oskar. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Przed państwem zhakowany duet PR0BL3M z najnowszym materiałem "Hack3d By GH05T 2.0 EP".

Krążek rozpoczyna utwór z tytułem obecnego roku - "2#17", który wyraźnie nawiązuje do "2040" z poprzedniego długogrającego albumu.

"Możesz zaakceptować lub się zgodzić
Chciałeś przyszłość mieć
Dobra, wpisuj login
To albo śmierć"

Oskar pokazuje nam, że ten 2040 już dzieje się teraz, w 2017. Świat wie o nas wszystko. Postęp technologii jeszcze niedawno był marzeniem i utopią wsród uczonych i zajawkowiczów futurologii. Teraz jest przekleństwem zabijającym naszą prywatność i cenny czas, który marnujemy w sieci, zamiast konsekwentnie go wykorzystywać w otaczającej nas rzeczywistości.

Obecnie mamy dostępność przygodnego seksu w każdej chwili dzięki poświęconym do tego stronom internetowym. Czas na "Makijaż", który opowiada o tworzeniu wizerunku w sieci.

Możemy przyjmować tyle twarzy ile mamy w filtrach na Snapchacie. W opis możemy dodać wszystkie swoje marzenia podpisując je jako osiągnięcia. W zamian dostaniemy przygody życia. Oskar z uśmiechem opisuje takie sytuacje, które kończą się zdjęciami testu ciążowego lub szantażem w postaci fotek. Ludność wpada w te pułapki codziennie. A to wszystko dzięki rozwijającej się technologii.

Koniec internetu to koniec świata. Czas na odsłuch "World Wide Web".

"Winni? Nawet nie wstali od stołu"

Oskar sugeruje nam, że te kilka osób czuwających nad nami i posiadających w swoich rękach wszystkie dane (osobowe także) całego świata może w jednej chwili wywołać bunt mas. A to wszystko za pomocą nawet chwilowego przerwania wszystkich połączeń w sieci. Dosyć czarna wizja, ale niestety słuszna. Okazuje się, że wynaleziona sieć kontroluje nas, a nie my ją. Ilość danych, które widzimy jedynie w monitorach, a których nie możemy fizycznie posiadać, jest przerażająca. Coś, co nie istnieje w rzeczywistości ma większą wartość niż nasze życia. Bunt mas mógłby doprowadzić do zagłady planety Ziemia. A na pewno jej mieszkańców - ludzi.

Pierwszy (i ostatni) z luźniejszych utworów bez dozy goryczy, wielki bohater świata przestępczości z GTA V - "Michael De Santa".

Oskar przenosi życie ze świata wirtualnego na rzeczywistość. Pełna wolność, wiele przygód, brak konsekwencji, aż w końcu...

"Gdzieś w tle żona krzyczy
Że ma chuj wie jaki problem
Dobra starczy na dziś
Idę do niej, więc zdejmuję gogle"

Szare i ciągnące się w nieskończoność dni to nie jest coś, co porywa rapera. Pościgi, strzelaniny, pogoń za kwitem - dzięki technologii Oskar może poczuć adrenaline, której mu brakuje przez wiecznie płaczące dzieci i problematyczną żonę. Wydaje się, że VR to jedyny plus postępu techniki, który Oskar przedstawił nam na tym materiale.

O "kochaniu" życia, w którym się tylko i wyłącznie wygrywa. Ostatni numer z tego materiału - "Hack3d By GH05T 2.0"

"To wszystko jest, a ktoś patrzy"

Podsumowanie bogatego i wymarzonego życia, w którym to wszystko przychodzi łatwo - pieniądze, piękne kobiety, drogie samochody. Same sukcesy, które są obserwowane przez... Sieć? Rząd? Organy ścigania? A może tytułowi hakerzy? Wszystko co ma może upaść za jednym kliknięciem, tak jak to było w pierwszym utworze. Oskar po raz kolejny przestrzega nas przed technologią, która w (nie)odpowiednich rękach może przynieść zagładę.


Podsumowując, kolejny projekt od PR0BL3MU to ciąg dalszy z ich ostatniego LP. Oskar pisze o cyberprzestrzeni, gdyż to w niej teraz jesteśmy, a nie jak kiedyś - na ławce na ośce. Jego spostrzeżenia są jak najbardziej słuszne i na pewno "przekaz", o który wiele słuchaczy polskiego rapu się dopomina, po prostu i co najważniejsze - jest.

#TAGI

#PRO8L3M
×

This is an alert box.

×

This is an alert box.

Przeczytaj więcej artykułów